Vállalati innovációmenedzsment rendszer (IMS)*
Célkeresztben az üzleti célú vállalati innováció hatékony megvalósítása
Az üzleti célú vállalati innováció esetén a megvalósítás bizonytalansága és az ebből következő üzleti és pénzügyi kockázat kéz a kézben jár. A vállalati gyakorlatban ezért kiemelkedő jelentősége van minden olyan menedzsmenteszköznek, amely segíti az innováció hatékony megvalósítását, és csökkenti az ezzel járó üzleti és pénzügyi kockázatot. Vajon a vállalati innovációmenedzsment rendszer ezek közzé a menedzsmenteszközök közzé sorolható?
Mi a vállalati innovációmenedzsment rendszer (IMS)*
A vállalati innovációmenedzsment rendszer olyan szervezeti és működési keret, amely lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy hatékonyan kezeljék az innovációs folyamataikat. Célja, hogy szabályozott feltételek biztosításával támogassa az új kínálat (termékek, szolgáltatások) és az új adottságok (üzleti folyamatok, eljárások, technológiák, eszközök), azaz az üzleti célú innovációs eredmények létrehozását. A vállalati innovációmenedzsment rendszer főbb beavatkozási és szabályozási területei az alábbiak:
- Az innovációs stratégia tervezése: Az innovációs célkitűzések és a megvalósítási keretek vállalati fejlesztési stratégiájával összehangban történő meghatározása.
- Az innovációs ötletek generálása: A kínálat és az adottságok bővítéséhez szükséges, piaci igényeken alapuló innovációs ötletek összegyűjtése, a vállalat adottságainak és lehetőségeinek megfelelő, elemezhető és értékelhető innováció projektként történő megfogalmazása.
- Az innovációs projektek megvalósítása: Az innovációs projektek megvalósításának három érdemi szakaszon keresztül történő szabályozása. A 3D: Design, Develop, Deploy.
- Az innovációs eredmények üzemgazdasági rendszerbe illesztése: Az innovációs eredmények üzemgazdasági keretek közötti kezeléséhez szükséges feltételek és eljárások szabályozása. A 3SZ: Szellemi alkotás, Szellemi termék, Szellemi tulajdon.
- Az innovációs eredmények használata és hasznosítása: Az innovációs eredmények használatbavételi, piacra viteli és hasznosítási feltétételeinek szabályozása: használat/vagyoni jog hasznosítása, marketing, értékesítés.
- Az innovációs tevékenység szervezeti feltételeinek kialakítása: Az innovációs tevékenység tervezéséhez, megvalósításához és a házon belüli kommunikációjához szükséges szervezeti és munkamegosztási feltételek szabályozása.
- Az innovációs tevékenység ellenőrzése és teljesítménymérése: Az ellenőrzés a végrehajtás feltételeire, a teljesítménymérés pedig az eredmények tervezett hasznosulásának visszamérésére irányul. A vállalati innovációmenedzsment rendszer magában foglalja mindkét terület folyamatainak meghatározását és szabályozását.
Az innovációmenedzsment rendszer bevezetésének és alkalmazásának előnyei
Az innovációmenedzsment rendszer lehetővé teszi az innovációs folyamatok tervezését, optimalizálását és rendszerbe foglalását. A vállalatok azonosíthatják és bevezethetik a számukra legkedvezőbb és egyben testreszabott innovációs folyamatokat. Ezzel innovációs tevékenységük egyszerre tud igazodni a piaci igényekhez és a vállalat adottságaihoz. A tapasztalatok szerint, ezért az innovációmenedzsment rendszerrel rendelkező vállalatok a kínálatuk és/vagy az adottságaik célirányos bővítésével gyorsabb tudnak reagálni a piaci változásokra. Ez javítja versenyképességüket.
Az innovációmenedzsment rendszer lehetővé teszi az innovációs célú kiadások hatékonyabb felhasználását. Az innovációs folyamatok tervezetté, célirányossá és célorientálttá válnak. A vállalatok jobban fel tudják mérni az innovációs projektekkel járó kockázatokat, és hatékonyabban tudják kezelni azokat. Az innovációmenedzsment rendszer lehetővé teszi az innovációs projektek és a kiadások hatékonyságának, a létrehozott innovációs eredmények üzleti hasznosulásának mérését, a megtérülésük elemzését.
Az innovációmenedzsment rendszer segíti az innovációs tevékenység vállalaton belüli kiterjesztését, ezáltal lehetővé teszi, hogy a munkavállalók aktívan részt vegyenek a vállalat innovációs tevékenységében. Az innovációmenedzsment rendszer lehetővé teszi a vállalaton belüli szakmai és szervezeti egységek innovációs folyamatban történő célirányos bevonását, a vállalaton belüli együttműködés kialakítását és fejlesztését. A vállalatok ezért létrehozhatnak egy célirányos vállalati innovációs kultúrát.
Összességében tehát az innovációmenedzsment rendszer kialakítása segítheti a vállalatoknak abban, hogy innovációs tevékenységük szervezett keretek között történő folytatásával versenyképesebbek és hatékonyabbak legyenek, és célirányos innovációs tevékenységükkel hosszú távú növekedést érjenek el az egyre gyorsabban változó üzleti környezetben.
Milyen részekből áll az innovációmenedzsment rendszer a vállalati gyakorlatban
- Az innovációmenedzsment rendszer alapjait képező szabályzatokból
- Az innovációmenedzsment rendszert képező folyamatok leírásából
- Az innovációmenedzsment rendszer működéséhez/működtetéséhez szükséges sablonokból
- Az innovációmenedzsment rendszer kézikönyvéből
ISO szabvány szerint auditált innovációmenedzsment rendszer
A vállalati innovációmenedzsment rendszer 2024-ben bekerült az ISO szabványok által szabályozott minőségirányítási rendszerek közzé. Ha biztosra szeretne menni, hogy a cégük innovációmenedzsment rendszere valóban megfelel a legszigorúbb nemzetközi előírásoknak célszerű azt tanúsításnak alávetnie. Cégünk vállalkozni tud a vállalati innovációmenedzsment rendszer kiépítésére, valamint a tanúsításhoz szükséges felkészítési folyamat lebonyolítására.
Vállalati innovációmenedzsment-rendszer bevezetésének bemutatása »
Vállalati innovációmenedzsment-rendszer tanácsadás ajánlatkérés »