Menüpontok


KFI projektek számviteli és pénzügyi vonatkozásai 4

Kutatás-fejlesztési projektek finanszírozásával kapcsolatos kérdések

A kutatás-fejlesztési projektek a legritkább esetben valósulnak saját forrás felhasználásával. Ez részben az ilyen projektek jelentős forrásigényére, részben pedig a megvalósítás kockázatát csökkentő, a megtérülést javító kedvezményes forráslehetőségekre vezethető vissza. Ebben a fejezetben áttekintjük a kutatás-fejlesztési és innovációs projektek finanszírozásával kapcsolatos alapvetéseket, valamint a külső források bevonásához szükséges főbb tennivalókat.

Először áttekintjük a forrásigény tervezéséhez szükséges alapismereteket. Ehhez átismételjük a kutatás-fejlesztési projektek munkatervének összeállításával kapcsolatos ismereteket, különösen a feladatterv, a várható kiadások és ráfordítások szempontjából, hogy a megvalósításhoz szükséges forrásigény megállapítható legyen. Ezt követően meghatározzuk a forrásszerkezettel kapcsolatos feltételezéseket, a saját és a külső forrás arányával kapcsolatos előírásokat. Kitérünk a saját forrás lehetséges rendelkezésére állásának típusaira.

Áttekintjük a lehetséges külső források körét, valamint azok főbb jellemzőit, különösen a hitelfelvétellel, a vissza nem térítendő támogatásokkal, valamint a kockázati befektetésekkel kapcsolatos megfontolásokra. Ezt követően bemutatjuk azon alapvető intézkedések körét, amelyek szükségesek a hitelfelvétel és/vagy a vissza nem térítendő támogatásokra irányuló pályázatok, illetve a tőkebefektetések előkészítése, valamint az ezek megszerzésére irányuló forrásbevonási eljárások során. Ennek során áttekintjük az üzleti tervezéssel kapcsolatos megfontolásokat, a lehetséges biztosítékok és vállalások körét (kovenánsok). Végül röviden áttekintjük a pénzpiacon aktuálisan elérhető külső pénzügyi forrásokat. A modul elvégzése után tudni fogja, hogy hogyan kell meghatározni a megvalósításra tervezett projekt forrásigényét, megismeri a bevonható külső pénzügyi források típusait. Tudni fogja, hogy hogyan kell felkészülnie és eljárnia az adott külső pénzügyi forrás megszerzéséhez. 


A 10. számú modul a következő oktatásokban szerepel:

  • Teljes képzés: Innováció Menedzsment vezető szakértő
  • Rövid idejű képzés pénzügyi szakértőknek: Innováció Menedzsment pénzügyi-számviteli szakértő
Érdeklődöm a téma és a szolgáltatás iránt!
Innováció Menedzsment Akadémia
Kérjük, pipálja ki az alábbi mezőt!
Segíthetünk?
Kérdése van?
Visszahívjuk
Adja meg telefonszámát és kollégánk hamarosan visszahívja Önt!
Friss innovációs híreink
Üveg hulladékból építőanyag kísérleti fejlesztés keretében
Az üveghulladék káros, környezetterhelő, ha csupán a szeméttelepen végzi. Partnerünk azt tűzte ki célul, hogy feldolgozza, újra hasznosítja, hogy komplett hő- és hangszigetelő rendszert alakít ki belőle az építőipar számára az épületek minden létező felületére. Az üveghabgyártás nagy múltra tekint vissza, de csak napjaink technológiai fejlődése miatt került a hétköznapi felhasználást célzó fejlesztések fókuszába. Az üveghabot előállító üzemek a megoldásaikat részben ipari titokként, részben szabadalom formájában védik. Ezért saját utat jár ki magának partnerünk és már a harmadik kutatás-fejlesztési (K+F) projektet bonyolítják le e témában új termékcsaládot hozva létre és folyamatosan kihasználva a K+F projektek minden gazdasági előnyét.
Orvosi 3D vizualizáció(AR) kutatás-fejlesztés
Az augmented reality, azaz a kiterjesztett valóság azt jelenti, hogy a tárgyi világ kontextusába a virtuális tárgyak valós időben épülnek be. Rendkívül gyorsan fejlődő terület, mind szélesebb körben használjuk. Tipikus példája a Terminátor 2 című film, amikor a robot szemén keresztül látja a néző a film világát. A hétköznapi életben ilyen rendszerrel működnek például az okostelefonok egyes szoftverei, vagy a személyautókban a digitális kijelzőre vetített sebességmérő.
Horkolásgátló okos ágy fejlesztése
Minden harmadik ember horkol és legalább ennyien kénytelenek elviselni azt. A lakosság túlnyomó többsége nem is tudja, hogy a nappali fáradtságának, álmosságának, vagy akár túlsúlyának, magas vérnyomásának, sőt akár cukorbetegségének okozója valójában egy olyan alvászavar tünetei lehetnek, amely kezelhető.

Glósz és Társa Kft. · 1051 Budapest, Arany János u. 15. III. lph III./5. · Telefon: (+36 1) 302 4443 · E-mail: glosz@glosz.hu · www.glosz.hu