Szellemi alkotások dokumentálása
Üzleti célú vállalati szellemi alkotások jogszabályi feltételeknek megfelelő dokumentáltságának biztosítása
1. Mi ez a szolgáltatás
Ez a szolgáltatás az üzleti célból létrehozott szellemi alkotások érdemi tartalmának jogszabályok szerinti rögzítéséhez nyújtott innovációmenedzsment tanácsadási szolgáltatás. A rögzítés a szellemi alkotás érdemi tartalmának dokumentálása, a szellemi alkotás jellegének megfelelő módszerrel és eszközzel (papíralapú és/vagy digitális adathordozón).
2. Mi a funkciója ennek a szolgáltatásnak
Ez a szolgáltatás a vállalat által üzleti célból létrehozott szellemi alkotások érdemi jogi és szakmai (műszaki/technikai) tartalmának rögzítéséhez szükséges feladatok végrehajtására irányul, abból a célból, hogy a szellemi alkotás szavatolható módon azonosítható, megvalósítható, reprodukálható és oltalomképes legyen. A rögzítés hiánya nem akadályozhatja meg a szellemi alkotás üzletileg is sikeres használatát/hasznosítását!
3. Miért lehet szükséges ez a szolgáltatás
A vállalatok gyakran figyelmen kívül hagyják, hogy a szellemi alkotással kapcsolatban biztosítani kell
az azonosíthatóságot, a megvalósíthatóságot, a reprodukálhatóságot, és az oltalomképességet. A szellemi alkotás csak akkor alkalmas üzleti hasznosításra, és csak akkor kezelhető a vállalati
gazdálkodás rendszerében, ha a dokumentáltsága révén megfelel ezeknek a feltételeknek. Még a nagy perspektívákkal rendelkező szellemi alkotás sem használható/hasznosítható eredményesen megfelelő dokumentáltság nélkül.
4. Mikor lehet szükséges egy ilyen szolgáltatás igénybevétele
- A kutatás-fejlesztési projekt befejezésekor, amikor rögzíteni kell a szellemi alkotás tartalmát, hogy aztán szakember azonos tartalommal és eredménnyel valóban meg tudja valósítani a szellemi alkotást a dokumentáltsága alapján.
- A szellemi alkotás használata és a hasznosítása során, amikor szavatolni kell, hogy a szellemi alkotás és az azzal elérhető eredmények azonos tartalommal reprodukálhatók.
- Bármely olyan esetben, amikor szavatolni kell a tulajdonjog rendelkezésére állását, és annak érdemi (műszaki/technikai) határait.
- Amikor biztosítani kell, hogy a szellemi alkotásra a tartalmának és az üzleti hasznosításának megfelelő jogi védelem kialakítható legyen.
5. Tisztázó kérdések
Akkor tisztázzuk a következőket:
- Jól értjük, hogy ennek a feladatnak a vállalati gyakorlatban kiemelkedő jelentősége van: Igen
- Jól értjük, hogy a szellemi alkotások rögzítésével kapcsolatban a jogszabályok is előírnak feltételeket: Igen
- Jól értjük, hogy a szolgáltatás a szükséges mérnöki, innovációmenedzsment, jogi és közgazdasági feladatokat is magában foglalja: Igen
6. A tapasztalat és a probléma
A tapasztalatok szerint a hazai vállalatok nem tesznek erőfeszítést a szellemi alkotások megfelelő rögzítésére! Ez gyakran fájdalmas jogi következményekkel jár, és üzleti szempontból is aggályos helyzetet teremt.
- Egyrész nem tartják addig szükségesnek a szellemi alkotások körültekintő dokumentálását, amíg a szellemi alkotással kapcsolatban probléma nem adódik (például jogbitorlás, szavatossági problémák).
- Másrészt nem ismerik fel a szellemi alkotások megfelelő dokumentáltságának hiányából származó hátrányokat (például szellemivagyongazdálkodás hiánya, a vagyoni jogok hasznosításának ellehetetlenülése).
7. Mit nyer a cégük, ha igénybe veszi ezt a szolgáltatást
- A vállalatuk által létrehozott szellemi alkotás azonosításához, megvalósításához, reprodukáláshoz és jogi védelméhez szükséges feltételek teljesítésülését.
- A szellemi alkotással kapcsolatos jog- és kellékszavatosság biztosítását, az ezzel kapcsolatos kockázatok csökkentését.
- A szellemi alkotás szellemivagyon-gazdálkodásba történő bevonásának lehetőségét, a szellemi alkotásra vonatkozó vagyoni jogok hasznosításához szükséges alapfeltételek megteremtését.
Nézze meg innovaciómenedzsment esettanulmány videónkat!